Międzynarodowy transport to branża, która prężnie się rozwija, gdyż zapotrzebowanie na przewożenie rozmaitych towarów bezustannie rośnie. Sprawnie realizowany eksport oraz import ładunków wymaga odpowiedniej organizacji i zastosowania trafnie dobranych metod. Ich dobór uzależniony jest od specyfiki przewożonych ładunków, a także ich ilości oraz możliwości finansowych klienta. Liczy się także droga, jaką ma przemierzyć dostawa, odległość oraz miejsce docelowe. Warto poznać najważniejsze różnice pomiędzy transportem kontenerowym a drobnicowym. Od czego zależeć będzie wybór?
Określenie transportu typu FCL pochodzi od skrótu z języka angielskiego – Full Container Load. Oznacza pełen załadunek i ma miejsce wtedy, gdy dostawę wykorzystuje jeden klient. To rozwiązanie wybierają duże przedsiębiorstwa, które dysponują sporą ilością towaru. Sprawdzi się ono również w przypadku produktów o nienormatywnych gabarytach, które trudno umieścić z innymi produktami w jednej przestrzeni załadunkowej. Wtedy dany podmiot zajmuje cały kontener i opłaca jego dostawę, jednak nie wypełnia go w całości.
Najczęściej FCL wykorzystywany jest do cyklicznego transportu, odbywającego się regularnie. Może obejmować usługę door to door lub rozpoczynać się w porcie wyjściowym, gdzie następuje załadunek i kończyć w wyznaczonym przez klienta porcie docelowym, w którym towar jest rozładowywany. Zazwyczaj jest to model przewozu spotykany w masowym eksporcie lub imporcie, gdzie przemieszczane są hurtowe ilości produktów.
Określenie LCL oznacza Less Container Load, czyli transport drobnicowy. To załadunek jedynie części kontenera. Pozostała przestrzeń wykorzystywana jest przez innego klienta. Jeden kurs dzielony jest zatem na towary kilku podmiotów, podobnie jak koszty dostawy. Jest to wygodne rozwiązanie dla mniejszych firm, które wysyłają niewielkie partie ładunków. W takim przypadku lepszym wyborem jest podzielenie kosztów z innymi przedsiębiorcami, znajdującymi się w podobnej sytuacji. Ta metoda sprawdza się w przewozie niewielkich ładunków, które wysyłane są z dużą częstotliwością. Można wynająć część kontenera, a resztę jego wolnej przestrzeni pozostawić innej firmie. Bazuje ona na preferencjach klientów, specyfice przewożonych produktów oraz miejscu, do którego ma dotrzeć transport. Na tej podstawie dobiera się zleceniodawców, których towary wspólnie przemierzać będą drogę w jednej dostawie.
Alternatywą dla klientów, którzy operują dużymi ładunkami, jest transport kontenerowy FCL. Dla nich bardziej opłacalne jest wykupienie całego kontenera, który zostanie w pełni zatowarowany ich produktami. Dzięki temu nie trzeba rozdzielać asortymentu – dotrze on zatem w tym samym czasie w określone miejsce docelowe. Z kolei LCL, czyli drobne załadunki dzielone pomiędzy różnymi zleceniodawcami idealnie trafiają w potrzeby firm, które realizują wysyłkę częściej, lecz w mniejszych ilościach. Można uznać, że to ukłon w stronę klientów detalicznych, dla których przewóz pełnym kontenerem byłby zwyczajnie nieopłacalny. Dzięki konsolidacji ładunku towarów od różnych firm koszty maleją, a dostawa odbywa się szybko i całkowicie bezpiecznie. Wiele zależy oczywiście od firmy, która opiekuje się transportem. Przygotowanie logistyczne, umiejętność planowania dostaw, jak również ich zabezpieczanie decydują o skuteczności realizowanych zadań.
Wybór uzależniony jest przede wszystkim od potrzeb klienta. Niektórym bardziej odpowiadać będzie transport pełnym kontenerem, inni docenią możliwość połączenia ładunków. Niezależnie od podjętej decyzji – FCL / LCL to rodzaje przewozów realizowane na drodze morskiej i lądowej. Pozwalają na wysyłanie ładunków do odległych zakątków świata i są doskonałym sposobem na eksport lub import międzynarodowy. To bardzo ważne, aby w dobie globalizacji i zacierania granic umożliwić swobodne przemieszczanie towarów. Droga morska jest do tego odpowiednia, gdyż zapewnia bezpośrednie i sprawne dostawy, których koszt oraz czas są znane przed podjęciem decyzji o współpracy.
Wielu klientów decyduje się na transport drobnicowy, aby przetestować nowych kontrahentów. Niewielkim kosztem można zweryfikować terminowość, jakość oraz ogólną obsługę dostawy i na tej podstawie podjąć decyzję o ewentualnym wykupieniu pełnego kontenera. W ten sposób zostaje ograniczone ryzyko zainwestowania w usługę, która nie odpowiada na indywidualne wymagania. Nie trzeba płacić w ciemno – usługa dostaw typu LCL ułatwia wybór zaufanego usługodawcy.
Zawsze należy zwrócić uwagę na kompleksowe zabezpieczenie ładunku, niezależnie od wybranego sposobu jego dostarczania. Aby mieć pewność, że towar dotrze w miejsce docelowe w nienaruszonym stanie, firma obsługująca przewóz musi zadbać o:
Współczesne możliwości transportu międzynarodowego pozwalają na wymianę zróżnicowanych ładunków pomiędzy odległymi krajami i kontynentami. Wysyłanie towarów w tak daleką podróż wymaga nawiązania współpracy z zaufaną firmą spedycyjną. Długa trasa determinuje konieczność odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia ekwipunku, aby nie uległ on uszkodzeniu podczas transportu. Tylko wykwalifikowani specjaliści sprostają najwyższym wymaganiom. Profesjonaliści zadbają o to, żeby powierzony im towar dotarł do punktu docelowego w nienaruszonym stanie i w umówionym terminie.